Kurs maturalny na poziomie podstawowym

Treść kursu

Pliki do pobrania -> kliknij w opcję „pliki ćwiczeń” i odbierz materiały PDF
Z opcji "pliki ćwiczeń" pobierz materiały PDF

  • Kliknij tutaj i z opcji „pliki ćwiczeń” pobierz materiały PDF i matury próbne
    00:00
  • Matura próbna

I Powitanie
Zapraszam Cię do udziału w kursie maturalnym z języka polskiego na poziomie podstawowym. Przejdziemy przez wszystkie epoki literackie, omawiając lektury obowiązkowe i poezję. Zajmiemy się także rozprawką oraz zagadnieniami językowymi.

II Informacje podstawowe
Z tej części dowiesz się, jak analizować i interpretować test. Wiadomości te są Ci potrzebne do tego, aby we właściwy sposób podchodzić do omówienia lektur.

III Antyk
W tej części powtórzysz wiadomości z epoki, jaką jest antyk, dowiesz się co nieco o filozofii i sztuce tej epoki oraz przypomnisz sobie treść "Mitologii" J. Parandowskiego, poezji starożytych Grecji i Rzymu, "Antygony" oraz Biblii.

IV Średniowiecze
W tej części przypomnisz sobie wiadomości na temat średniowiecznych budowli oraz odświeżysz wiedzę na temat: "Bogurodzicy", "Lamentu świętokrzyskiego", "Kroniki polskiej", "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze śmiercią", "Pieśni o Rolandzie", "Kwiatkach św. Franciszka" i "Legendy o św. Aleksym".

V Renesans
Z tej części dowiesz się o nawiązaniach XV - wiecznych twórców do epoki antyku. Zwróć uwagę na hasła: humanizm, antropocentryzm, poeta doctus, rolę języków narodowych. Przyjrzysz się także twórczości Jana Kochanowskiego oraz Piotra Skargi. Omawiam także tutaj dramat szekspirowski - "Makbet".

VI Barok
Barok to epoka, która odwołuje się do średniowiecza. Zwróć szczególną uwagę na hasła: kontrreformacja, motyw vanitas, racjonalizm, poezja metafizyczna, poezja marinistyczna.

VII Oświecenie
Oświecenie to epoka rozumu i literatury dydaktycznej. Polskie oświecenie skoncentrowane jest wokół twórczości Ignacego Krasickiego. Koniec epoki przynosi sielanki, które stanowią zapowiedź romantyzmu.

VIII Romantyzm

IX Pozytywizm
Pozytywizm to epoka rozumu i rozwoju nauki. Na połowę XIX wieku przypada rozwój myśli racjonalistycznej i naukowej. W oparciu o nie powstaje także realistyczna literatura.

X Modernizm
Modernizm, inaczej Młoda Polska to epoka literacka czerpiąca z dorobku romantyzmu. Odrzuca realizm pozytywizmu i sięga po impresję oraz symbol.

XI Międzywojnie
Epoka między dwiema wojnami światowymi przynosi na gruncie literatury polskiej zainteresowanie tematyką polityczną.

XII Wojna i okupacja

XIII Literatura krajowa i emigracyjna
W tej części prezentuję Ci polską piosenkę powojenną. Pamiętaj też o tym, że literatura o tematyce wojennej powstawała w części po wojnie.

XIV Literatura współczesna
Literatura XX wieku, która powstawała po wojnie. Jest to literatura dotykająca egzystencjalistyczna. W epoce tej poznasz także cechy teatru absurdu.

XV Język
Lekcja poświęcona zagadnieniom językowym.

Pisanie rozprawki

Konteksty na maturze

Matura próbna – grudzień

Matura próbna – styczeń
Hasło do pliku: Paralelizm

Chcesz otrzymywać powiadomienia push o wszystkich najważniejszych aktywnościach w witrynie?