Z tej części dowiesz się, jak analizować i interpretować test. Wiadomości te są Ci potrzebne do tego, aby we właściwy sposób podchodzić do omówienia lektur.
W tej części powtórzysz wiadomości z epoki, jaką jest antyk, dowiesz się co nieco o filozofii i sztuce tej epoki oraz przypomnisz sobie treść "Mitologii" J. Parandowskiego, poezji starożytych Grecji i Rzymu, "Antygony" oraz Biblii.
W tej części przypomnisz sobie wiadomości na temat średniowiecznych budowli oraz odświeżysz wiedzę na temat: "Bogurodzicy", "Lamentu świętokrzyskiego", "Kroniki polskiej", "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze śmiercią", "Pieśni o Rolandzie", "Kwiatkach św. Franciszka" i "Legendy o św. Aleksym".
Z tej części dowiesz się o nawiązaniach XV - wiecznych twórców do epoki antyku. Zwróć uwagę na hasła: humanizm, antropocentryzm, poeta doctus, rolę języków narodowych.
Przyjrzysz się także twórczości Jana Kochanowskiego oraz Piotra Skargi. Omawiam także tutaj dramat szekspirowski - "Makbet".
Barok to epoka, która odwołuje się do średniowiecza. Zwróć szczególną uwagę na hasła: kontrreformacja, motyw vanitas, racjonalizm, poezja metafizyczna, poezja marinistyczna.
Oświecenie to epoka rozumu i literatury dydaktycznej. Polskie oświecenie skoncentrowane jest wokół twórczości Ignacego Krasickiego. Koniec epoki przynosi sielanki, które stanowią zapowiedź romantyzmu.
Pozytywizm to epoka rozumu i rozwoju nauki. Na połowę XIX wieku przypada rozwój myśli racjonalistycznej i naukowej. W oparciu o nie powstaje także realistyczna literatura.